Heineken si mana intinsa care nu spune o poveste

articol de Marian Costache

O fi vorba de mana din familia Adams si nimeni nu ne-a dat de veste? O insemna ceva tatuajul ala verde care se prelinge pe vene? Sau o fi chiar mana taranului care a recoltat hameiul folosit in producerea noii beri Heineken Silver?

Cert e ca daca treci pe la magazinul Unirea din capitala, mai exact prin fata lui, te intampina o lucrare oarecum artistica, dar si putin santieristica. Te-ai astepta sa vezi acolo asfaltul spart, sa vezi muncitorii care stau la un parizer pe marginea santului proaspat sapat, dar chiar asa, sa vezi o mana care scoate o bere din strafunduri, mai rar.

Mai nou, a se citi in ultimii aproximativ 10 ani, zona din fata Unirii a devenit loc de dat cu capul pentru branduri. Cum face cineva ceva mai deocheat cum apare acolo, la expozitie. Pare ca e kilometrul zero al publicitatii. Ce-i drept e o zona circulata, dar nu e neaparat un spatiu in care lumea sa aiba si timp sa se dumireasca cu ce a vrut copywriterul sa zica sau ce mesaj a avut brandul de transmis. Asta, in special din cauza ambuteiajelor si, dupa caz, a reducerilor de la H&M sau Zara, de la parterul magazinului mai sus amintit.

#peisaj

Cum da doza asta de Heineken Silver in peisaj, cata treaba are ea cu ce e in jur si cu senzatia de sete… greu de zis. E amplasata intre 4 semafoare, asa ca timp prea mult sa o observi nu ai, iar de la volan, ai de ales intre a da bani la un bos stergator de parbriz sau un claxon dat in freza aluia din fata care nu mai pleaca sa prinzi si tu verdele.

Una peste alta, pe noi ne-a impresionat, am scris despre ea, s-a trecut la catastif, mai ramane de incercat bautura. Care bere, apropo s-a lansat recent si undeva in Metaverse, in tinutul Decentraland. Pentru a adăuga un pic mai multă savoare metaverse-ului și noii beri Heineken Silver, compania a încheiat un parteneriat cu artistul stradal de origine spaniolă J. Demsky, pentru a contribui la conceperea unor părți din casa virtuală Heineken Silver, citim pe net.

Berea virtuală a fost dezvăluită în cadrul unui eveniment de lansare de produs în fabrica de bere virtuală a Heineken, unde invitații au aflat cum se fabrică berea în doar câteva secunde, în timp ce au savurat homar și caviar făcuți din pixeli, în compania ambasadorilor Heineken, printre care și Thierry Henry, se mai arata intr-un comunicat.

Acum ca ne-am lamurit ce e cu Silver, ramana sa vedem cine plateste trotuarul crapat si a cui era mana aia care ne da de baut in plina strada.